Zápisník (z)kraje vína

Pokud vás zaráží nadpis mého blogu z Francie, mějte pochopení. Chtěl jsem být pouze originální a moc mi to asi nevyšlo. Nemějte strach, později to bude pravděpodobně ještě horší. Rád bych zde publikoval své osobní dojmy z Bordeaux a přitom se vyhnul jakýmkoliv výsledkům. Ty budu za pomoci svých kolegů v Česku doplňovat do souběžné reportáže rozdělené jako loni na 3 části. Tady bych se rád ozýval každé ráno (pokud zaspím, tak během poledne) s určitým souhrnem předcházejícího dne. Prostě drby, kecy, vtípky, nudné či zábavné příběhy ostatních atd. Proto mi předem odpusťte úpadkovou formu psaní, použití přezdívek apod.

Fotogalerie: GK F-M

(Poslední aktualizace 8. 8., 13:09)

Den -1

Pátek, den odjezdu, začíná pro mnohé goisty velmi smutně. Pro mne dvojnásob smutně… Těsně před odjezdem na kongres jsme se ve Frýdku rozloučili s Ivošem. Byl to krásný a dojemný obřad. Děkuji všem, kteří vážili dlouhou cestu a přišli dát poslední sbohem našemu kamarádovi – nejpohodovějšímu goistovi ze všech – osobně!

Michal (hlavní řidič), Terka, Kláža a já jsme vyrazili v nabouchaném Renaultu, druhá posádka Scurge (hl. řidič), Kachna a Mano se vyřítila za hranice naší země ve formuli Škoda O. Jurassimo na poslední chvíli kongres odpískal. Zbytek Čechů (Vláďa, Vidlička, Aleš, Martina) cestuje po vlastní ose, která mi však není úplně přesně známa. Jsou v tom zapletena nějaká letadla, dále vlaky, rychlovlaky apod.

Den 0

Šup šup šup, vítejte v Bordeaux! Po zhruba 25 hodinách, včetně všemožných zastávek k odpočinku, jsme konečně na místě. Řidiči a jejich náhradníci (Terezka a Kachna) předvedli bojovný výkon a všemi silami dotlačili káry k hracímu místu. V nikom nezbylo moc síly, takže na oslavu příjezdu ani nedošlo. Zvládla se jen registrace, sprcha, večeře a procházka městem. Naše speciální skupina si pronajala byt ve velmi klidné části, kde to v ulicích moc nežije. Bydlení je útulné, hodně prostorné, takže se nás tu naskládalo dohromady devět. Já přebývám v pokojíku na koberečku u Michala a Písy, holky – Terka a Kláža – jsou spolu v druhé místnosti, Kachna se Scurgem v dalším pokoji s vlastní koupelničkou, Mano zatím bivakuje v obrovském obýváku na kanapi, no a nakonec Balón to zalomil v chodbě na chlupatém koberci, i když má k dispozici obrovský kožený gauč vedle Mana. Stihli jsme se ještě pozdravit s ostatními Čechy, kteří bydlí v kongresovém areálu (univerzita + koleje), a pak už jsme po vodní dýmce všichni zalehli. Napřečtenou zítra.

Den 1

Huh, není mi vůbec dobře, když píšu dnešní příspěvek do zápisníku. Je to následek nočního tréninku s Písou, kdy jsem mu v blickách poctivě zvyšoval sebevědomí po jeho prohře s Csabou. Skončilo to asi 0:7, možná ještě víc… Ale to bych předbíhal, neděli jsem totiž zahájil cestou do supermarketu, který jsem si vytipoval hned na počátku. Velký výběr zboží a solidní ceny jsou kompenzovány množstvím lidí a šílenými frontami u pokladen. Prohlídl jsem si pěkně všechny pultíky, nakoupil potřebné a zařadil se do řady. Jako správný Čech jsem ještě trochu koumal a přebíhal z jedné fronty do druhé, abych byl v té zaručeně nejkratší. To se mi však nakonec vymstilo, protože jsem se dostal k pokladně, která nepřijímala cash. Menší trapásek se naštěstí v poklidu vyřešil a nakonec jsem mohl odkráčet i s vybraným proviantem. Mumraj prvního dne v hracích místnostech jsem si odpustil a vrátil se do bytu čekat na nejrychlejší z našich. Tento plán byl ovšem velice chybný, protože se pořadatelé na výsledky vyflákli a první spolubydlící se mi vrátili až v 9 večer. Dilema “vyrazit či nevyrazit do města sám” bylo tedy vyhodnoceno špatně a utěšovat mě mohlo jen ne zrovna příznivé počasí. Léto si dalo pauzu, pořád tady poprchává a je spíše zamračeno. Večer jsem si dal na Francii netradiční ochutnávku piv a přitom rozebral vítěznou Michalovu partii. Navíc jsme zjistili, že Terezce chutná úplně jakékoliv jídlo, takže je doslova úkazem mezi ženami. Bytem se rozléhá hudba všech žánrů na nově zprovozněném sound systému. Rozloučím se tedy stylově: čágo bélo, šilenci!

Den 2

Pondělí bylo ve znamení skalpování Čechy neoblíbeného Iljušky. Medvěd se s ním na první desce moc nepáral a dal mu co proto! To jste ostatně mohli všichni vidět naživo, takže to nemá cenu moc rozebírat. Mě se naproti tomu tento den opět moc nevydařil. Hlava bolela jak čert a venku bylo počasí, že by ani psa nevyhnal. Přece jenom jsem se nakonec přemohl a vyrazil odpoledne za ostatními (hlavně tedy na rozbory Čínské ligy). Více jak hodinová chůze v dešti mě moc neosvěžila, spíše naopak… Chvíli jsem pak ještě bloudil po areálu univerzity, než jsem zjistil, kde se co hraje a nehraje. Nadšení z čínských pro mě rychle přešlo, když jsem chvíli poslouchal, jak tam hlavní komentátor neskutečně křičí do mikrofonu (oproti anglické překladatelce). Vydýchaný vzduch moji hlavě taky moc nepřidal, tak jsem to po pár minutách raději stornoval. Škoda, komentáře byly určitě fajn. Poté mě vysvobodil Kachna doprovodem zpět na byt. Bolehlav neustupoval, tak jsem jej musel zahnat spánkem. Když jsem se v noci probudil, akorát se vrátil náš pár z párů. Většina už se ukládala ke spánku, já tedy zasedl k počítači a “pracoval”.

Den 3

Deštivé dny mi začínají pomalu a jistě splývat. Naštěstí se našim daří na gobanech, tak je alespoň veselo. Manův další zářez do pažby byl opět přenášen a divákům (včetně mě) nabídl drama až do samotného konce. Všichni věříme, že se Dinův protest nesetká s úspěchem a Medvěd půjde mezi 4 nejlepší v turnaji. Vláďa se Scurgem jsou sice o MM níže, ale i ti zůstávají neporaženi. V párovém go se Písovi a Kláže rovněž velmi dařilo. První jmenovaný získal s Ritou zlato, Klára s Kimem brali bronz! Dá se tedy říct, že Česko obhájilo titul z loňského roku a stále patří mezi evropskou elitu v tomto odvětví. Pořádek v našem útočišti vzal krátce za své, tak jsem se rozhodl trochu uklidit, když jsem byl nervózní u sledování partie. Vydrželo to však velmi kratince, oslava úspěchů se prohnala po bytě jako tajfun a jsme tam kde předtím. Mimo jiné se Scurgovi podařilo při dalším nočním tréninku posunout handicap s Písou na dva a i v něm mu solidně zatápěl za vydatného povzbuzování diváků. Mano si dával na uklidnění lahvinku whiskey a online Backgammon.

Den 4

Volná středa konečně vypustila na oblohu i slunce a většina z nás si užila čistě negoový program. Včera naše řady rozšířila Jana, která měla s Alešem na programu schůzování s papaláši. Kachna s Vidlou jako jediní hráli třináctku a Vláďa s Terkou ochutnávali víno. Já jsem s Klárou, Michalem a Martinou vyrazil na obhlídku centra města. No, co vám mám povídat, byla to prostě podívaná. Obrovská katedrála, různé baziliky a kostely, romantické uličky s kavárnami, široké nábřeží, “ne-Prašná” brána, nádherná dvojfontána a nejméně hluboký bazén na světě (cca 3cm), který dělal speciální rozprašovací efekt. Ten jsme bohužel zmeškali, ale i tak to byl skvělý pohled. Dětičky se plácaly “na dně” a dospělí si osvěžovali chodidla. Na oběd nás Martina zavedla do japonského nudlového baru, kde jsme si všichni dali výborný ramen. Poté jsme vyzvedli auto, potkali se s vyspaným Písou, po cestě nabrali Terku a v pěti vyrazili k moři do Arcachonu. No, co vám mám znovu říkat, paráda! Byli jsme v takové písečné zátoce, ne přímo u Atlantiku, kde sahala mělčina několik set metrů od břehu. Při postupném odlivu to bylo ještě výraznější, takže my, kteří jsme si zapomněli plavky a ručník, jsme si užívali ve vodě dost zábavy i tak. Terce jsem pak ukázal, jak se staví pořádný hrad z písku, ale nemělo to valný úspěch. Místo pomoci (a bez potřebného nářadíčka) mi totiž spíše překážela, což mělo za následek takový trapnohrádek. Přesto jsem na něj byl náležitě pyšný. Po návratu už nezbylo moc sil na ponocování, šel jsem tedy po večeři rovnou na kutě.

Den 5

Dinův trapný protest neprošel a Medvěd si tak mohl zahrát s neporaženým Korejcem. Hlavní událostí se však stalo přidělení go kongresu v roce 2015 České republice! V hlasování jsme porazili těsným rozdílem (11:9) Rusko. Po klasickém dopoledním sledování partií z pohodlí našeho apartmánu a rutinním programu – snídaně, psaní na eGoban, úklid – jsem se vydal za ostatními na fotbalový turnaj. Včerejší sestava, která byla u moře, si výlet zopakovala beze mě, tentokrát na jiné (ještě lepší) místo. Já jsem se spolu se Scurgem, Kachnou, Palkem, Balónem a Mihaiem honil za mičudou. Sehrání nám sice chybělo, fyzička povětšinou taky, ale i přes tento handicap jsme dokráčeli až do finále (především díky Scurgovi a Palkovi), kde jsme jednoznačně podlehli našlapanému týmu z Německa. Už v semifinále jsme měli velkou kliku, když se nám podařilo přetlačit Francouze po nerozhodném výsledku 2:2 až na penalty (za výrazné pomoci rozhodčího). Písa s Vidlou nastoupili do bleskovky. Oba byli úspěšní a postoupili do vyřazováku. Vláďu s Alešem jsem nepotkal, ale předpokládám, že nás spolu s Janou “tlačili” na meetingu EGF ke zmíněnému kongresu. Stejně tak se mi doposud nepodařilo spatřit ostravskou výpravu, která nastoupila do turnajů s jednodenním zpožděním.

Den 6

Nějak mi to psaní dneska nejde, všichni jsou na bytě a nemám potřebný klid. Koukáme se na videozáznam z EGF meetingu a rozebíráme všemožné blbosti… Tak snad večer po návratu od moře.

Konec prvního týdne jsem si udělal trošku ležérko. Manova partie se Surinem nebyla na přenosu, tudíž jsem ani neměl důvod k úklidu. Trochu jsem se porozhlédl po blízkém okolí, navštívil nejbližší supermarché a koupil si vínko, olivy a paštiku. Paštiky tady mají vynikající, většinou jsou ve skle a cenově velmi dostupné. Ne jako ty sračkoidní Majky apod., co se konzumují ve velkém u nás. Hodně oblíbené jsou tu samozřejmě sýry, bagety, croissanty a takové sušené salámy/klobásy. V pravé poledne jsem si tedy dal dlabanec a šlofíka. Probudil mě až příchod Michala s Terkou, se kterými jsem v podvečer vyrazil za památkami. Procházka byla příjemná, viděli jsme pár nových věcí a fotky určitě dodáme. Večer jsme trochu popili, zavodničili, trávník zapálili a příjemně unavení usnuli.

Den 7

Atlantik je fantastický! Sice mi chvíli trvalo, než jsem se k oceánu dostal, ale podařilo se. Vláďa si půjčil auto od Scurge a vyvezl nehrající – mě, Kláru, Martinu a Aleše – k moři. Michal nám nějak ochořel, tak raději odpočíval na bytě. Cesta z města se trochu protáhla, až nás nakonec zácpa donutila uhnout pouze k zálivu. Voda tam ale bohužel žádná nebyla, tak jsme se kochali jen bažinou. Vláďa s Martinou neodolali, hezky se v ní prošli a ukázkově si zaprasili chodidla (naštěstí tam byla sprcha). Chvíli jsme ještě čekali, než nám vychladne přehřátý motor, došlo tedy na menší piknik u psího hovínka. Silnice se uvolnily a my vyrazili k vodě. Pláž byla plná lidí, ale to nikomu nevadilo. Voda a hlavně vlny byly perfektní. Dostatečně jsme se vyblbli a trochu se při tom i připekli. V mezidobí si Vláďa rozebíral vítěznou partii s Číňankou. Sluníčko a bytelné vlny všechny dost zmohly. Aleš nás tedy nasměroval na prohlídku Dune de Pyla a na večeři do Arcachonu. Duny z písku přímo u pobřeží byly impozantní! Nedá se to ani dost dobře popsat, to se prostě musí vidět. Trochu mě mrzelo, že jsme byli vyčerpaní a neměli sílu na delší procházku po pískovém “pohoří”. Na jídlo jsme zamířili do italské restaurace. Aleš tak dlouho rozmýšlel, co si dát, až si vybral něco (předkrm), co vůbec nechtěl. Ostatní sáhli po prověřené pizze a nelitovali. Na stole jsme k tomu měli báječný olivový olej, v němž byly naložené feferonky a nějaké bylinky. Ten tu pizzu doslova vystřelil do výšin. Lahoda! Zbyl ještě krátký čas na procházku po rušném pobřeží a poté už jsme nabrali směr Bordeaux. Po půlnoci jsem zapadl do pelechu a vstal až ráno při odjezdu našich hráčů na 3. kolo víkenďáku.

Den 8

V neděli jsem dopoledne dodělával resty z předcházejícího dne (psaní a úklid). Po obědě nás Michal s Vláďou znovu vyvezli k moři. Voda byla bohužel dosti poklidná a kromě plavání si člověk moc neužil. Někteří se ještě ke konci zabavili s míčkem hrou na osla, ale to bylo tak asi vše, co stojí za popis. Pozdní večeře byla domluvena v oblíbené “rámenovně”, tam už jsem se však nevydal. Ačkoliv jsem při dodělávkách na eGobanu na chvíli solidně vytuhnul, před půlnoci mě probudil hluk a den (spíše tedy noc) pro mě pokračoval. Zdlábnul jsem výbornou cibulačku od Scurge a popíjel s osazenstvem našeho apartmánu. Vedly se typicky ztřeštěné debaty na téma Bůh a Ďábel, smrt, hřích apod. Nakonec jsem začal Medvědovi předpovídat budoucnost za pomoci 50 centové euro mince. Nasmáli jsme se až až, protože si výsledky překvapivě neprotiřečily a nebyly zrovna Medvědem chtěné. Kdo by si to chtěl v budoucnu ověřit, tak vězte, že bude hrát go do konce života, který skončí překvapivě brzy (ve 40 letech), pořídí si Porsche a ožení se s jednou rumunskou goistkou (Adelina Sora), děti mít ale nebudou.

Den 9 a 10

Jelikož připravuji byt na dnešní velkou párty (slaví se Manových 25 a mých 30 let), napíšu zítra souhrn za dva dny, pokud tedy budu schopen vstát a nějak normálně fungovat. Tímto se omlouvám věrným fanouškům tohoto blogu.

Huh, to byla jízda. Když píšu tyto řádky, stále máme 2 pohřešované. Ale to bych předbíhal, hezky popořadě. Pondělí bylo takovým klidem před bouří. Na bratrovražedný souboj Písy s Medvědem se mi dívat moc nechtělo, tak jsem raději prozkoumával okolí (máme tady blízko docela pěkný park). Generální úklid jsem odložil až na den oslavy, mohl jsem se tedy poflakovat. Martina s Klážou, Alešem a Kachnou vyrazili k jezeru za městem, kam jsem chtěl původně jít taky. Nicméně po dvou dnech slunění u moře jsem na další plavání a opalování neměl chuť, tak jsem si raději po hobitovsku (rozuměj po vydatném jídle) schrupnul. Michal s Terkou se zařídili podobně. A udělali jsme asi dobře, protože na koupání tam nebyly zrovna ideální podmínky. Večer jsem povětšinou sledoval souboje Scurge s Písou, při kterých se otočil handicap ve prospěch Písy. Původně dostal Písa 3 šutry, aby nakonec dával Scurgovi 4. Prostě klasický večer u góčka.

Úterý, dopředu dohodnutý termín společné oslavy, jsem z větší části strávil šůrováním, velkým nákupem a přípravou pohoštění. Na sledování Manovy partie s Catalinem, ani na psaní, tentokrát nezbyl čas. Před šestou se pomalu začali sjíždět hosté a párty mohla vypuknout. Rozjela se pěkně v poklidu, nabrala rychlý spád a byla zakončena nepatrně divoce. O Michalovi zatím nemáme žádné zprávy (naposledy si ustlal na balkóně u dýmky) a Medvěd bloudí někde na druhém konci města, i když přitom komunikuje mobilem, stále se mu nepodařilo vrátit. Někdy po půlnoci se totiž část hostů vypravila do klubu do centra města. Mě se nijak zvlášť nechtělo, zůstal jsem tedy raději na bytě a šel pomalu spát. Terka s Alešem ještě hráli go a Kachnu nešlo odlepit od země, kde vytuhl, ačkoliv jsme se o to několikrát pokoušeli. Byla to sranda! No a já jdu pokračovat ve spánku, v noci jsem dělal vrátného.

Den 11

Po narozeninovém večírku se většina zmohla maximálně na polehávání a pospávání. Michala jsme nakonec objevili spát v autě na parkovišti, Medvěd se po několika hodinách taky dostal domů. Dva stateční (Písa a Scurge) šli bojovat na turnaj týmů, avšak nevíme, jak dopadli, protože se na noc nevrátili domů. Náš odhad je, že se vydali tancovat do centra… K večeru jsme se na chvíli vypravili do města a pojedli v japonském baru. Tentokrát jsem si dal na Manovo doporučení řízek s rýží, neboli Tonkatsu, a nebylo to vůbec špatné. Ostatní sázeli na prověřený ramen. Po návratu se zasedlo ke kartám a dalo se pár partiček Whistu. Medvěd šel spát před nejdůležitější partií v turnaji docela brzo, tak jsme se s Klážou, Terkou, Kachnou a Michalem přesunuli do pokojíku a tam pařili (spíše kecali) do pozdních ranních hodin.

Den 12

Poslední dny začínám naplno oceňovat, že nemusím po probdělých nocích hrát a můžu si po písovsku přispat třeba až do oběda. Ač jsem Medvěda proti Artemovi tlačil seč mi síly stačily, stejně jsem přitom několikrát usnul. Původně zamýšlené bruslení u řeky tak vzalo za své… Odpoledne se naše obvyklá sestava (já, Terka, Michal, Klára a Martina) jela rozloučit s oceánem. Počasí nám dopřálo nepálivé sluníčko a pohodové vlny. Vody jsem si tentokrát užíval nadmíru, když jsme se s Michalem poměřovali ve vodním pólu. Souboje byly velmi vyrovnané, přičemž jsme se rozešli smírně 2:2 na zápasy. Vyhladovělí si dali kousek od pláže palačinky, ale moc kladných hodnocení jsem nezaznamenal. Na závěr se ještě jelo na písečné duny, kde Michal s Terkou předtím chyběli. Nafotili jsme spoustu fotek a trochu se i vyváleli ve všudypřítomném písku. Na kýčovitý západ slunce se však nečekalo. Na bytě jsme si dali whistík a někdy před půlnoci se začala znovu oslavovat moje třicítka. Nic velkého už ale nebylo. Mano se totiž po prohraném čtvrtfinále ani neukázal, Písa okamžitě zalehl a Kachna se stihl opít přes den.

Den 13

V pátek se Bordeaux zatáhlo a střídavě pršelo. Využil jsem však malé skuliny a prošel si další neprozkoumané části středu města. Tamní stavby, ulice a domky pro mě mají nějaké skryté kouzlo, protože se mi líbilo snad vše, i budovy na první pohled škaredé a neudržované. Nejvíc mě však zaujalo moderní obchodní centrum, které je zasazeno do zastavěné plochy, jako by tam přistálo UFO. Kulaté a prosklené monstrum v sobě krásně odráží historický ráz okolí.

Odpoledne se Scurge, Kachna, Mano a Písa vydali na poslední chvíli k moři. Počasí jim sice nepřálo, ale i přesto se někteří u písečných dun vykoupali. Na pláži strávili příjemný večer s trojicí rumunských slečen, poté se “mejdan” přesunul k nám do apartmánu. Písovi jsme všichni poctivě vyklidili pozice v obýváku a napakovali se do pokojíku k našim holkám (Klára se vrátila až později). Místo Bálona, který prý přespával pod stromem, se s námi bavil další z maďarských friends – Marko Peter. Ve stísněných podmínkách bylo veselo až hanba mluvit. Něco se i natáčelo na video, takže se máme určitě na co těšit. Démon alkohol zase jednou pracoval na plné obrátky… Spací pořádek se pro tuto závěrečnou noc definitivně rozbil, ale to už nikomu nevadilo.

Den 14

Na 10. kolo jsem se konečně vydal fandit Čechům naživo. Poctivě jsem si obešel všechny hrací místnosti a musím více než souhlasit s Kurtem Paarem, který prohlásil, že to byl jednoznačně nejhorší kongres ze všech (a to jich zažil opravdu hodně). Přestože v tento den vůbec nebylo horko, naopak pofukoval příjemný chladivý větřík, hráči museli zažívat neskutečná muka. Nedýchatelný vzduch, horko a dusno…, v tomhle se hraje opravdu blbě. Za slunečného bezvětří si to ani nechci představit. O podmínkách pro nejlepší danové hráče, jejichž místo bylo v jiných „budovách“, raději taktně pomlčím. Přidejte si k tomu organizační zmatky, mizerné ubytování na kolejích, Francouze a máte z toho koktejl nejhoršího kalibru. Kongresy však naštěstí nejsou jen o go a v tomhle nabídlo město Bordeaux + nedaleký Atlantik přívětivou a otevřenou náruč!

Scurgovi (už podruhé) nepřišel soupeř, takže jsme mohli začít odbordelizovávat bydlení dříve. Práce nám šla hezky od ruky, ani to moc nebolelo. Po očku jsme přitom sledovali finále mezi Šikšitem a Katošem. Ve dvě bylo skoro hotovo. Scurge se jel rozloučit s Viktorem Linem (jeho stav se spíš zhoršil a uzdravení je v nedohlednu) a potom na vyhlášení. Moje posádka v čele s Michalem vyjela k pravému domovu okolo třetí hodiny, cenu totiž nikdo nezískal. Cesta byla dlouhá, místy mokrá. Vlastně si nepamatuji, že by někde vytrvale nelilo. Snad jen při rozloučení s Francií na chvíli vysvitly nádherné červánky, pak už byla jen tma a liják až do ČR.

Den 14 + 1

Michal se pral s jízdou beze spánku seč mu síly stačily, občas mu vypomohla Terka. V Plzni, kde byla v plánu nejdelší přestávka, jsme se objevili v neděli krátce po poledni. Se Zbyňkem Na potravinách byla u dobrého pivíčka, při českém jídle a povídání o zážitcích velká pohoda. Na rozptýlení jsme si dali dvě partičky whistu, stále totiž pršelo. Poté už se vyrazilo směr Praha. Tam jsme se rozloučili s Klárou, vrátili Vláďovi přepravní box a vyrazili na poslední úsek cesty. Totálně vyčerpaní jsme dorazili do Frýdku po jedenácté večer.

To je z mých dojmů pro tento blog úplně vše, snad jsem vás příliš nenudil. Děkuji svým kamarádům za bezvadný narozeninový dárek, bez kterého by tyto řádky nikdy nevznikly!

Z Francie psal Půlčík

Vložil: | 01.08.2011 | Kategorie: Blog

Komentář(e): 47

#1 Vložil: brona | (25.07.2011, 20:46 )

takže trošku kakofonie hudeb a předpokládám že i góčka 🙂

#2 Vložil: brona | (25.07.2011, 20:51 )

jo a za 7 proher v řadě s Písou se nemusíš stydět. Jednou jsem s ním šel až na 6 šutr. pravda nebylo to jenom o go, roli hrály i jisté látky ale stejně. Aspoň si dneska machomanovi zvednul hřebínek 🙂

#3 Vložil: Hidoshito | (26.07.2011, 00:54 )

Barvy jsme překvapivě pořád střídali, látky byly. 🙂

#4 Vložil: JoePerry | (28.07.2011, 10:26 )

Moc pěkné zápisky, chceme víc 🙂

#5 Vložil: Hidoshito | (28.07.2011, 10:34 )

Pokusím se za pomoci Michala nahodit nějaké fotky, aby to psaní nějak dokreslily. Víc asi nezvládnu. 😉

#6 Vložil: Laman | (29.07.2011, 11:18 )

“V hlasování jsme porazili těsným rozdílem Rusko.” – zase hlasovali Rusové i za několik sousedních států? 🙂
a které české město bude pořadatelem? Praha jako 1993 a 2005?

#7 Vložil: Hidoshito | (29.07.2011, 11:43 )

Laman: Tak nějaký Azerbajdžán apod. tam za Rusy samozřejmě stál. 🙂 Překvapil Dušan Mitic za Srbsko…
Jako pořadatelské město jsme představili Liberec s kongresovým centrem Babylon. Ale bude vypsána soutěž pro pořadatele v ČR, přičemž není problém místo změnit. Praha jako jediná nepřichází v úvahu, protože už tam bylo ME dvakrát.

#8 Vložil: brona | (30.07.2011, 13:18 )

Lepší kino jste nenašli? 🙂

#9 Vložil: Ortenix | (30.07.2011, 15:12 )

Nenapíše Aleš nebo Jana nějaké summary, co se na schůzi EGF probralo a dohodlo?

#10 Vložil: Jana_H | (30.07.2011, 22:00 )

Tak jestli bude vypsana soutez o poradatele Kongresu, tak to bude “dost podtrh” vuci EGF ktery by se nam mohl vymstit. V EGF se jiz delsi dobu broji proti zmenam mist Kongresu po prideleni. Kongres se neziskava pro zemi anonymne, ale pro konkretni misto a pro konkretne nabidnute podminky. Letos, pote jak vypada Kongres v Bordeaux, se zase zacina mluvit o tom, ze zmena mista Kongresu by mela byt duvodem o novem hlasovani o pridelenem Kongresu. Takze opatrne.

Z dalsich dulezitych hlasovani – MEJ bude pristi rok v Rusku. Toto hlasovani jsme ocividne projeli na revans po uspesnem ziskani Kongresu. Prvni se hlasovalo o Kongresu mezi nami a Ruskem (my 11:9), hned pote o MEJ 2012 opet mezi nami a Ruskem a tentokrat to Rusove dostali na revans 10:8.
MEJ v roce 2013 bude v Madarsku.
MEP ma byt pristi rok v Lyonu, studenti v Rusku, zeny budou u nas.

Z dalsich dulezitych novinek. Vypada to, ze se bude tentokrat skutecne zakladat organizace profesionalnich Evropskych hracu a Vlada Danek je zhavy kandidat na jednoho z hlavnich organizatoru.

Dalsi aktivity se tykaji mladeze.
1) Ma se rozbehnout projekt pravidelnych navstev Evropskych deti v Cine za ucelem obeznameni se s go zivotem profiku. Prvni navsteva by se mela uskutecnit predbezne pristi rok. Bude se zrejme jednat o deti do 15 let veku.
2) Bude se konat mezinarodni Hans Pietsch Memorial jako soutez narodnich juniorskych tymu. Tym by mel byt slozen z 3 deti ve veku do 12, 15 a 18 let.

Pristi ME se bude hrat podle stejneho systemu, jako letos. Mozne zmeny pripadaji v uvahu az pro ME v roce 2013 a pokud ano, tak museji byt pripravene pred AGM pristi rok a na nem prohlasovane.

To je ve zkratce to nejpodstatnejsi.

#11 Vložil: Ortenix | (31.07.2011, 00:28 )

Díky 🙂

#12 Vložil: Laman | (31.07.2011, 00:31 )

Jana_H: díky za shrnutí

#13 Vložil: Hidoshito | (31.07.2011, 12:15 )

Brona: Jinak koukáme na Friends, když jíme. 😉

#14 Vložil: GroSeigen | (01.08.2011, 10:10 )

Asi by to spíše patřilo do diskuse na gowebu, ale pokud nebude výběrové řízení na organizátora ME 2015, tak je to poněkud nešťastné. Nikde v dokumentech na gowebu jsem nenašel, jakým způsobem se rozhodlo zrovna o Liberci. Ale nemám pocit, že by na to bylo nějaké výběrové řízení.
Jen připomenu, že když se v roce 2008 uvažovalo o kandidatuře na ME 2013 nebo 2014, tak se výběrové řízení udělalo a přihlásil se do něj Mikulov a Karlovy Vary. Možná by i teď bylo více zájemců.

#15 Vložil: saimon | (01.08.2011, 14:17 )

V tom pripade by aspon slo udelat vyberove rizeni o tom, kdo bude poradat ME v Liberci, nebo predvyberove predrizeni, kdo se bude moci uchazet o ucast ve vyberovem rizeni o poradani ME v Liberci.

#16 Vložil: Jana_H | (01.08.2011, 15:27 )

to GroSeigen:
souhlasim, ze vyberove rizeni by bylo vhodne, ALE melo probehnout pred oznamenim kandidatury na Kongres a kandidatura mela byt na misto, ktere vyhralo vyberove rizeni!
Neni proste korektni menit podminky na zaklade kterych bylo prideleno poradatelstvi Kongresu. Je mozne, zeby bylo o poradatelstvi vice zajemcu, ale to se melo opravdu vyresit drive.

#17 Vložil: scurge | (03.08.2011, 09:08 )

Tak po dnesni noci toho bude hodne co psat 😀 Nadherna oslava narozenin 🙂

#18 Vložil: Hidoshito | (03.08.2011, 11:00 )

Scurge: O choulostivých věcech se moc psát nedá. 😉

Nevyzraďme nic, co víme, mlčenlivost chrání nás! 😀

#19 Vložil: brona | (03.08.2011, 11:59 )

Doufám, že Vám pivo rozváže jazýčky někdy v hospodě. 🙂

#20 Vložil: Hidoshito | (06.08.2011, 11:55 )

Zbytek blogu dopíšu až v pondělí doma. Teď je třeba balit, dát do pořádku byt a po kole vyrazit na cestu.

#21 Vložil: MaRthasik | (08.08.2011, 13:46 )

Díky Pulčo, bylo to pěkné počtení.

#22 Vložil: Tonda | (08.08.2011, 21:58 )

Jojo, souhlasím, hezky se to četlo 🙂 Kdo byly ty tři rumunky? 😀

#23 Vložil: Laman | (08.08.2011, 22:18 )

díky za všechny zprávy

#24 Vložil: Hidoshito | (08.08.2011, 23:09 )

Tonda: Adelina, Larisa a to třetí jméno mi nějak vypadlo…

#25 Vložil: Vlada | (09.08.2011, 08:27 )

Děkuju Hidoshitovi za jeho dílo, které jsem si přečetl až teď, po kongresu.
Jen nemůžu souhlasit s jeho tvrzením o “nejhorším kongresu”. Mně se tam hrálo dobře, místnosti pro špičku byly ok (snad kromě prvních 2 přenášených desek, v zavřené a proto dusné místnosti), bydlel jsem na pěkné zrekonstruované koleji 300m od hracích sálů, pokoje pro 1 s vlastní koupelnou a kuchyňkou, a především Bordeaux je krásné město.
Je ale pravda, že hráči kjú byli napakováni velmi hustě ve špatně větraných místnostech, docela jsem je litoval, sám jsem si ten vzdoušek vyzkoušel při rengo, člověk po partii potřeboval sprchu.

#26 Vložil: Hidoshito | (09.08.2011, 08:56 )

Vlada: Hrát v omnibuňkách (s jedním záchodem), nebo co to vlastně bylo, mi nepřijde pro špičku moc důstojné. Navíc ty přenášené desky byly přímo naproti WC, takže ten vzdoušek (bez ohledu na to, jestli byl teplý nebo studený) musel být dost špatný. 🙂
Každopádně ty jsi byl podobně jako Kurt na mnoha kongresech, tak vyslov svůj názor, který byl podle tebe jeden z těch nejhorších z hráčského pohledu. Rusko se nepočítá. 😀

#27 Vložil: Vlada | (09.08.2011, 09:49 )

To po mně nemůžeš chtít. Kritizovat je ta nejlehčí věc na světě, a taky můj minulý kongres byl Villach 2007, nejezdím často.
Každopádně doufám, že český kongres 2015 bude o maličko lepší. (Ale dá to hodně práce.)

#28 Vložil: Ales | (09.08.2011, 11:29 )

Z meho pohledu jednoznacne nejhorsi kongres, na kterem jsem byl a to hlavne pro:
– malo reprezentativni misto (budovy univerzity v Bordeaux jsou v horsim stavu nez byly budovy univerzity, na niz jsem studoval v dobe blaheho socialismu)
– totez plati o kolejich, na nichz jsem bydlel (jine nez ty, kde byl Vlada)
– katastrofalni stav zachodu, v nekterych budovach 1 zachod na 100 hracu, chybejici prkenka, obcas chybejici zachodovy papir (napr. hned uvodni den na kolejich)
– nulove zajisteni volneho pristupu na internet (na predchozich kongresech meli ucastnici zdarma k dispozici treba 20 pocitacu s pripojenim na internet)
– neexistence mista, kde by se hraci mohli schazet a spolecne travit vecer (pominu-li travnik pred hlavni budovou)
– zadna poradna kongresova party (treba v Praze byly 2 s velmi bohatym bufetem)

V poslednich letech jsem nebyl treba v Tampere a v St. Petersburgu, z tech cca 5-8 kongresu, co jsem
navstivil, byl ten letosni nejhur zajisten. Jinak, Bordeaux je opravdu pekne mesto, o tom zadna.

#29 Vložil: Vlada | (09.08.2011, 12:58 )

Aleš: Nechci se francouzů zastávat ani se přít, ale aspoň zpochybním ten bod s místem, kde se dá scházet. Určitě byly kongresy, kde nebylo nic. Tady aspoň byla velká hala s bufítkem otevřená přes půlnoc a restaurace s 12 gobany v centru (všichni na ni dostali reklamu při příjezdu).

Lidi mají (naštěstí) tendenci špatné věci z paměti vymazávat, a tak nejspíš bude Bordeaux za pár let řazeno k dobrým, stejně jako kongresy, na které jsem před 10 lety slyšel hodně kritiky.

#30 Vložil: Ales | (09.08.2011, 14:04 )

Vlado, taky se nechci prit, ale navstivil jsem spoustu zemi, mest a lokalit vseobecne a za hlavni kriterium kvality uz dlouha leta povazuji kulturnost uzivani zachodu. 🙂 Prijde mi, ze mezi timto kriteriem a obecnou kvalitou zivota na danem miste je vzdy velmi silna korelace. Bohuzel, Bordeaux me v tomto smeru silne zklamalo a to vcetne me navstevy verejneho zachodku v centru. Pravda, treba v klastere Svate Kateriny na Sinaji jsem zazil i horsi (sprcha spojena se zachodem, odtok vody do diry v zemi slouzici tez k defekaci), ale na EGC jsem jeste horsi nezazil a vzpominky na spatnou zachodovou kulturu tak nejak z me pameti nemizi ani po mnoha letech. 🙂

#31 Vložil: Hidoshito | (09.08.2011, 14:23 )

Aleš: Joooo, na ty chybějící prkénka jsem úplně zapomněl. 😀 To bych čekal někde na dalekém východě, ale ne v civilizované Francii.

Jinak s kritikou jsem v poslední době raději opatrný, proto jsem se zaštítil Kurtem, který je zvyklý na horší standard z ČR. 😉

#32 Vložil: Vlada | (09.08.2011, 15:00 )

Jestli ty záchody nesouvisejí s tím, že je tam velká přistěhovalecká menšina z Afriky a muslimských zemí. V mnoha zemích pokládají používání prkénka za prasárnu, raději se vznášejí (přece se nebudou dotýkat toho, čeho se dotknul cizí člověk před nimi).

#33 Vložil: Jana_H | (09.08.2011, 17:06 )

Ad kvalita kongresu:
byla jsem v Bordeaux jen kratce, ale v komentářích se musím zastat Aleše a Půlčíka. Jen co jsem přijela, slyšela jsem samé stížnosti ze všech stran. Nejen naši hráči, ale i Rita, Catalin, Popic, Pal, a mnozí další. Mé postřehy –

– ad záchody u top místnosti – byly dva, jeden pro ženy, jeden pro muže. Sloužily pro hráče na cca prvních 50 deskách, ne-li o něco víc. Jedna z top místností byla přístupná pouze přes předsíňku k záchodům, místnost pro první dvě desky byla, jak již psal Aleš, hned vedle přístupu k záchodům, značně nevětratelná.

– neexistující internet v hracích prostorách. Nejen že nebylo možné se připojit k internetu pro účastníky kongresu, ale pořadatelé nebyli schopni, přestože sami nějaké omezené připojení k internetu měli pro zajištění přenosů partií, zajistit přenos partií z top desek do auly, kde se dělaly komentáře. Do top místnosti byl přístup pro veřejnost zakázan prý proto, aby se v ní dalo aspoň trochu dýchat, takže do ní mohlo proniknout opravdu jen pár vyvolených a jen na chvíli. Sama jsem se tam dostala krátce jen tak, že mne tam Harry přivedl za ruku. Normální smrtelníci – účastníci kongresu na místě – neměli možnost sledovat partie na prvních deskách vůbec, o průběžných komentářích partií z prvních desek profíky během hry, jak již bývá standardem na normálních kongresech, nemluvě.

– hrací místnosti – kvalita a čistota prostor v Bordeaux si v ničem nezadala s památnými kolejemi univerzity v St. Petersburgu i s jejich hrací halou “Šajbou” tak, jak si ji pamatuji z roku 2007, a to je co říct. Taky všude spousta pavučin a zvířátek.

– ubytování pro většinu, kteří bydleli za 20 EUR na osobu a noc na kolejích prý bylo naprosto nevyhovující. To jsem tedy sama neviděla, ale slyšela a nemám důvod nevěřit. Nejenže místnosti byly malé (Ritin pokoj měl prý 1,5 m čtverečního, z postele prý dosáhla na protilehlou stranu pokoje a celkově to prý spíš byla kapsule japonského stylu), ale, a co je horší, byly ve velkém štíru i s hygienou. Špinavé a proleželé postele byly ještě ten lepší případ. Ion Florescu, který tam spal jen během finále ME týmu, se hned první noc vzbudil na to, že ho něco strašně štípe a zjistil, že jsou to klíšťata. Přímo pod postelí pak našel jejich hnízdo. Takže hned po návratu do Rumunska musel rovnou do nemocnice na testy.

– ad “bufet” na místě. No byl tam, ale měl zákaz prodávat jakékoliv čerstvé potraviny. Takže tam byly k mání pouze nápoje (mléko do kávy jen sušené, čerstvé=tekuté se nesmělo) a sušenky a čipsy. Kdo chtěl skutečně něco k jídlu, musel si zajít koupit něco do supermarketu nebo do pekárny mimo areál univerzity. Naštěstí to bylo blízko. Restaurací v okolí ale bylo velice poskrovnu a kapacitně rozhodně pro všechny účastníky nestačily.
Navíc, bufet byl povolen jen v hlavní budově a jak si i stěžovali hráči z top místností na AGM, zajít si koupit něco (například kafe) během partie znamenalo nutnost odskočit si minimálně na 20 minut. Což některým opravdu vadilo časově.

– ad společenské prostory. Na chodbě kolem bufetu bylo pár stolů s deskami, ale rozhodně ne dostatek. Pokud jsem si měla možnost všimnout, tak největším shromažďovacím prostorem byl opravdu trávník před hlavní budovou a nevím, jak to tedy fungovalo v případě deště.

Závěrem. To že tento Kongres byl opravdu hodně zmršený, se podle mne naprosto jasně projevilo na AGM. AGM jsem zažila již hodněkrát. Vždy se tam děkovalo organizátorům současného Kongresu za odvedenou práci a pokud se něco kritizovalo, tak jen zlehka a sám kritik vždy dodal hodně pozitiv, které dle jeho názoru negativa převýšily. Většinou předsedající poděkoval organizátorům, následoval spontánní potlesk a tím to skončilo. Tentokrát tomu tak nebylo. Jen co přišela na přetřes organizace kongresu, hlásil se jeden delegát po druhém a samá kritika. Vždy, když skončil jeden, hned se hlásil další s tím, co ještě bylo špatně a na co se podle něj ještě zapomnělo. Námatkou
– nevyhovující záchody v nedostatečném počtu (zřejmě evergreen tohoto kongresu)
– chybějící internet
– chybějící přenosy prvních desek pro publikum v místě konání
– nedostatečný sortiment bufetu
– občerstvení špatně dostupné pro hráče z top místností
– některé komentáře pro veřejnost jen ve francouzštině
– špatné značení místa konání pro nově příchozí
– v info centru občas seděli jen francouzsky hovořící informátoři a někdy zase jen tací, kteří na dotazy týkající se Bordeaux odpovídali, že nejsou místní a neví (dotazy týkající se například podmínek MHD:)
– špatná informovanost o doprovodných akcích
– zmatky v organizaci

a tak dále. Prostě takovou smršť kritiky pořadatelů od účastníků AGM jsem ještě nezažila, a to jsem jich už absolvovala minimálně osm, ne-li více, a většinu v posledních letech.

#34 Vložil: Hezi | (09.08.2011, 18:21 )

Jano (a malicko i Alesi), moc dekuju za tu obri nenadalou radost ze stastneho rozhodnuti uprednostnit zaprsenou Prahu, chozeni do prace a podobne radovanky pred tak ohavnym a zavsivenym kongresem … Brrrrrrrr

#35 Vložil: Ales | (09.08.2011, 20:49 )

ad Jana:
par veci se ve druhem tydnu (po kritice na AGM) zlepsilo, napr. byly prenosy dvou top desek do dvou ruznych poslucharen (do kazde jedna partie, prenos vice partii na jedno platno jako byl napr. pri MR v Libcicich byl technicky nad sily francouzskych orgu) a taky dali do mistnosti pro top hrace horkou vodu a instantni kafe

#36 Vložil: tomason | (10.08.2011, 07:17 )

Systematické pojídání šneků způsobilo, že Francouzům během staletí vymizelo mozkové centrum pro organizaci. Je to už geneticky zakořeněné a nedá se s tím nic dělat. Myslím, že jsem tu na tuto specialitu upozorňoval včetně několika příkladů, např. jak pořádali jakési světové setkání politiků v Evianu a na poslední chvíli se rozhodli přesunout ho do Paříže, což ovšem nikomu neřekli a na to, že něco je v nepořádku přišli až tehdy, když se jim v Evianu začali hromadit reptající politici. Jestli se to teda fakt hrálo v Bordeaux a měli jste gobany, dopadli jste ještě velmi dobře.

#37 Vložil: Vlada | (10.08.2011, 07:57 )

Tomason: Tak to je. To víme. Proto jsem spíše francouze pochválil, měli jsme víc než gobany. I kameny.
A jak to, že na Nanga Parbat mají internetové připojení?

#38 Vložil: liso | (10.08.2011, 10:58 )

A nemohli by ste prosim este rozviest cosi viac o tomto?

“Z dalsich dulezitych novinek. Vypada to, ze se bude tentokrat skutecne zakladat organizace profesionalnich Evropskych hracu a Vlada Danek je zhavy kandidat na jednoho z hlavnich organizatoru.”

#39 Vložil: Lukan | (10.08.2011, 14:52 )

Po tech komentarich premyslim, jestli se mi ulevilo a nebo by mi melo byt stale lito, ze jsem tam nejel.

#40 Vložil: JoePerry | (10.08.2011, 15:00 )

Lukan: Proč jsi vůbec nejel? Byl jsem zvědavý na formu našich nových 5-danů 🙂

#41 Vložil: Vlada | (10.08.2011, 17:58 )

liso: Je to na startu, nechci predbihat. Organizace profi hracu to nebude. Snazim se dat dohromady skupinu “manazeru”, kteri zalozi nejakou formu komercni organizace, asi ltd., a budou poradat dobre placene akce pro evropske profiky. Ale nebude tu zadne trvale rozdeleni evropskych hracu na ama a pro. Tot pro zacatek vse, dalsi info za ctvrt roku.
Chces se pripojit nebo znas nekoho schopneho?

#42 Vložil: Jana_H | (10.08.2011, 20:48 )

Lukan: a kdyz uz jsi nebyl v Bordeaux, do Brna se nechystas?

#43 Vložil: Lukan | (10.08.2011, 21:16 )

Jana: do Brna se pochopitelne chystam 🙂

#44 Vložil: liso | (11.08.2011, 09:44 )

Vlada:
Budem premyslat ci a ako by som vedel pomoct..

Tie informacie co ste poskytli su momentalne kus rozchadzajuce sa :))

Nadejam sa ale, ze Janin optimizmus je postaveny na realnych zakladoch a ze ta solidna a postupna vystavba profi sceny uspeje… 🙂

#45 Vložil: Jana_H | (11.08.2011, 16:17 )

Liso, Vlada:
Ono je to opravdu v pocatku. Informace o teto iniciative byly naplno zverejnene az na AGM. Sice septanda bezela jiz nejaky cas predem, ale, jak to obvykle v takovych situacich byva, kazdy si pod tim predstavuje neco jineho.

Nevim, jestli jsem optimista 🙂 , protoze si myslim, ze to bude hodne tezke, ale jednou je potreba zacit, pokud se ma go v Evrope posunout zase o kus dal, a snad je ted ten pravy cas.

Tato soucasna iniciativa vznikla z popudu Korejcu. Asi pred pul, mozna vice, rokem poslali dopis, ze chteji pomoct rozvoji profesionalniho go v Evrope. Jejich puvodni napad byl takovy, ze usporadaji tri kvalifikacni turnaje z kterych se kvalifikuje jisty pocet hracu mezi “evropske profesionaly”. Korejci je pak uznaji jako profesionaly v ramci KBA a umozni jim zucastnovat se jejich profesionalnich turnaju za stejnych podminek, jako maji Korejsti profici. Navic slibili, ze se pokusi pomoct se shanenim sponsoru pro profi turnaje v Evrope. No, to druhe by bylo celkem zajimave, ale ten prislib byl velice vagni a sponsori na obzoru zadni. To prvni sice byla konkretni nabidka, ale predstava, jak si nasi “bohati, materialne naprosto zabezpeceni” top hraci kupuji na vlastni naklady letenky do Koreje, plati si tam pobyt, aby vypadli hned v predkole nejakeho profi turnaje (priznejme si, ze na vic by asi v soucasnosti nemeli) a jeli bez jakychkoliv vydelku zpatky domu se taky nezdala prilis realizovatelna. Namatkove jsme oslovili par top hracu, kterych by se to mohlo tykat, a skutecne je tato vidina profesionalni kariery moc nenadchla.

Takze po par vymenach mailu a Martinovem (Stiassny) vyjednavani s Korejci to nakonec dospelo k nasledujicimu zaveru. At si profesionalni organizaci hracu zalozime sami podle svych predstav a Korejci nam pripadne pomuzou s tim, co budeme citit jako potrebne. Porad je na stole nabidka ucasti na Korejskych profi akcich, navic byla lehce zminena i moznost spolecneho treninku korejskych a evropskych profiku, nebo alespon spolecnych treninkovych workshopu. V zakulisi se mluvi o tom, ze kdyz do toho pujdou Korejci, tak se urcit pridaji i Japonci a Cinane. Japonci asi jen s temi pracovne-studijnimi vymenami, protoze nemaji penize, Cinane by mohli pomoct i materialne. Korejci jsou ochotni zapracovat na angazma svych evropskych firem, da se predpokladat, ze to same by udelali i Cinane, mozna casem i Japonci, az se vyhrabou z recese. Chce to ale vytvorit dost konkretni, do detailu propracovany a uskutecnitelny=verohodny bussines plan.

To, co ted napisu, je muj osobni nazor a vychazi z toho, co jsem mela moznost videt kolem sebe. Nicmene, vzhledem k tomu, ze nejsem silny hrac, ktereho by se tato organizace tykala, je to opravdu jen muj osobni nazor.

1) Nemyslim si, zeby se evropska profi organizace mela redukovat na fund-raisingovou spolecnost organizujici financne lukrativni akce pro evropskou spicku, ktera by navic nebyla ani pevne dana a menila by se, napriklad, akci od akce podle aktualniho ratingu. To bych videla tak trochu jako zmarenou prilezitost. Navic si myslim, ze tato cesta nema prilis sanci na uspech. Jednoduse proto, ze go neni doposud dostatecne spolecensky etablovane v evropske komunite na to, aby bylo pro sponsory marketingove zajimave cpat do nej velke penize. Naopak, to by melo byt jednim z cilu teto nove vznikajivsi organizace – pomoct etablovat go v Evrope jako spolecensky prestizni aktivitu.

2) Kdyz se divame na asijskou profi scenu, vidime par velice slusne dotovanych turnaju a spickove hrace, kteri si na nich vydelavaji pekne penize. Nejsem si ale jista kolik lidi si uvedomi, ze na jednoho Gu Liho, Lee Se Dola, nebo Cho-Ua je tam 100 dalsich, pro nas bezejmenych profiku, kteri na jejich penize nikdy nedosahnou a kteri proto, aby se uzivili uci, vedou kluby pro verejnost, pisou knihy, clanky, komentuji, atd … proste delaji spoustu mravenci prace jako takzvani “nosici vody”. Je to pyramida ze ktere, obavam se, mnozi vidi jen tu spicku. Ta pyramida muze fungovat jen proto, ze je pod ni siroka masa lidi kterou go zajima a je ochotna platit za to, aby ho mohla provozovat jako sve hobby, pripadne jej jinak podporovat. To plati pro Asii, ne pro Evropu. U nas ta masa zatim neni a je potreba ji teprve vybudovat. Nelze proste rict v Asii zije 20 nejlepsich hracu jen z hrani go, tak to v Evrope udelame taky tak. Chybi tady zdroje pro tech 200 dalsich, kteri by byli pod nimi a starali se o propagaci, vyuku, atd. … Nelze proste stavet barak od strechy, pyramidu od spicky. Musi se zacit se zaklady. My tady zatim mame podminky spis nez pro pyramidu pro takovou mensi babovku. To si musi uvedomit i soucasni evropsti top hraci, ze ti prvni, kteri do toho pujdou, budou nejenom moct hrat za nejake penize, ale budou muset ze zacatku vykonavat i praci tech “nosicu vody”. To je proste udel vsech pionyru. Kdyz zacinam podnikat prakticky z niceho, tak jsem nejen sef firmy, ale v pripade potreby i ucetni, prodavac, remeslnik, a kdyz je potreba, tak i vezmu kybl a jdu vytrit zachody. Teprve az zacnu vydelavat, tak si muzu dovolit najmout uklizecku 🙂

3) Osobne bych tu organizaci profesionalu ze zacatku videla tak, ze to bude nejen Ltd. za ucelem shaneni penez pro turnaje pro spicku, ale ze hraci, kteri budou cleny teto organizace, se budou vedle hrani starat prave i o sireni go a o ziskavani jeho prestize ve spolecnosti.
Korejci, potazmo Cinani i Japonci nam muzou pomoct nejen formou vymeny profiku a spolecnymi treninkovymi programy, ale i s know-how pri etablovani go ve spolecnosti.
Napriklad, jak organizovat ruzne brainstormingove programy go pro managmenty firem, a jak je do techto firem protlacit. V Evrope je hodne asijskych firem, pripadne firem s asijskou spoluucasti kapitalu, tak co zacit prave tady? Tyto programy byvaji pochopitelne placene = dalsi prijem pro nase profesionaly. Cesta pres firmy, pres to, aby se znalost/povedomi o go stalo alespon v nekterych firmach casti podnikove kultury, by rozhodne mela byt uvazovana jako jedna z moznosti, jak rozsirit go v evropske spolecnosti a jak pro nej ziskat prestiz potrebnou pri shaneni sponsoru pro go akce. To je jedna z mnoha moznosti, pochopitene ne jedina.

To by myslim prozatim stacilo. Jak jsem psala vyse, neni to na mne, abych rozhodovala jak bude evropska organizace profesionalu vypadat. To co jsem napsala, jsou jen me uvahy o tom, jak by to mohlo vypadat. Tyto uvahy vznikly na zaklade toho, co jsem videla kolem sebe a jak vnimam dosavadni jednani o teto problematice.

#46 Vložil: Hidoshito | (13.08.2011, 15:15 )

Trochu jsme zahýbali s fotkami na FM stránkách… Kompletní fotoalbum z kongresu (410 fotek) je nyní na: http://goklubfm.cz/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=1%3Abordeaux&Itemid=23&lang=cs

#47 Vložil: Kachnak | (19.08.2011, 16:52 )

tak už se aktualizoval rating z kongresu a trochu mě překvapilo, že kola, na které se jeden z hráčů nedostaví, jsou jako kdyby vynechaná oběma hráči. To je běžná praxe?